/ Choroby Sromu /
Rak sromu
Rak sromu stanowi 0,7% wszystkich nowotworów złośliwych kobiet. Choroba rozwija się zazwyczaj w postaci drobnego owrzodzenia lub guzka, zazwyczaj dającego się wyczuć w trakcie zwykłych czynności higienicznych. Częstym wczesnym objawem chorób sromu, w tym raka, jest swędzenie wynikające ze zmian w nabłonku pokrywającym srom.
- Rozwój raka sromu poprzedzają zwykle zmiany określane jako śródnabłonkowa neoplazja sromu (vulvar intraepithelial neoplasia – VIN).
Wyróżnia się dwa typy raka sromu:
- – rzadziej występujący, rozwijający się u młodszych kobiet, około 45.–55. roku życia, związany z infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), którą stwierdza się w około 50–60% przypadków tej postaci raka sromu; przyjmuje postać owrzodzeń albo płaskich, twardych zmian koloru różowego, czerwonego albo białego,
- częstszy, rozwijający się u kobiet starszych, około 70. roku życia, na podłożu przewlekłych chorób skóry i śluzówki sromu; ma zwykle postać twardego, bezbolesnego guzka.
Poza wymienionymi występują:
- rzadko rak płaskonabłonkowy (basal cel carcinoma) pochodzący z komórek skóry, stanowiący 2 % nowotworów sromu;
- czerniak (melanoma mallignum), stanowiący 5% raków sromu (2gi najczęstszy nowotwór złośliwy sromu).
Diagnostyka raka sromu opiera się na makroskopowej / klinicznej ocenie sromu w połączeniu ze zgłaszanymi przez pacjentkę dolegliwościami.
Potwierdzeniem choroby jest ocena histopatologiczna wycinków pobranych z miejsc chorobowo zmienionych. U kobiet regularnie odwiedzających ginekologa wczesne rozpoznanie zmian pozwala nie dopuścić do rozwoju raka. Często jednak kobiety zgłaszają się do lekarza zbyt późno, z zaawansowaną chorobą, guzami sromu i krocza, rosnącymi w głąb pochwy i odbytu, lub z przerzutami do węzłów chłonnych pachwin, dającymi się wyczuć jako twarde, niebolesne guzy.
Leczenie raka sromu powinno być prowadzone wg obowiązujących zasad. Zwykle rozległe leczenie operacyjne uzupełniane jest chemioterapią i radioterapią. Rokowanie w przypadku wczesnego rozpoznania choroby jest bardzo dobre i pozwala wyleczyć nawet 90% chorych. Rak sromu ma skłonność do nawrotów w obrębie blizny operacyjnej, dlatego należy kontrolować srom nawet przez kilka lat po zabiegu. Rokowanie znacznie pogarszają przerzuty do węzłów chłonnych pachwin (stopień III choroby) oraz zbyt wąski margines operacyjny.