/ Choroby Sromu /
Nawrotowa infekcja drożdżakowa
Nawrotowe drożdżakowe zapalenie pochwy to infekcja wywołana przez grzyby z gatunku Candida albicans lub rzadziej Candida glabrata (20%), która pomimo właściwego leczenia pojawia się co najmniej cztery razy w ciągu roku. Szacuje się, że ok 8% kobiet zmaga się z nawrotową postacią drożdżycy pochwy i sromu.
- W przypadku wystąpienia uciążliwych dolegliwości, należy zgłosić się na wizytę kontrolną do specjalisty ginekologii.
Wiele kobiet jest bezobjawowymi nosicielkami drożdżaków. Leczenia wymagają te kobiety, które obserwują występowanie gęstej, białawej, grudkowej wydzieliny (upławy) i posiadają dolegliwości na sromie (czasem wyłącznie po współżyciu seksualnym). Dolegliwości to świąd i pieczenie sromu, uczucie obrzęku, zaczerwienienia i otarcie śluzówki wejścia do pochwy i naskórka. Może pojawić się również pieczenie przy oddawaniu moczu lub dyspareunia (ból przy penetracji pochwy).
Ważne, aby przed rozpoczęciem leczenia potwierdzić obecność drożdżaków, ponieważ u wielu kobiet ze świądem sromu, przyczyna jest inna.
Drożdżaki w wydzielinie identyfikuje się w prostym badaniu mikroskopowym. W roztworze 10% wodorotlenku potasu (KOH), w powiększeniu 10 krotnym widoczne są często strzępki lub zarodniki. Posiew wydzieliny z pochwy należy wykonać, jeśli istnieją wątpliwości co do rozpoznania choroby lub jeśli objawy nie ustępują i nawracają. Pozwoli to na zidentyfikowanie szczepu i wykonanie badania wrażliwości na leki p/grzybicze, w celu zastosowania skutecznego leczenia. W terapii infekcji grzybiczych stosowane są dopochwowe lub doustne preparaty przeciwdrożdżakowe.