/ Choroby Sromu /

Alergia sromu

Alergia sromu zwykle ma charakter kontaktowy. Objawia się podrażnieniem sromu, świądem i / lub pieczeniem sromu, rumieniem i łuszczeniem powierzchni skóry. Często występuje również uczucie pieczenia, silne podrażnienie skóry i błon śluzowych oraz wrażenie „ściągnięcia” skóry, czasem z pokrzywką i upławami.

Wśród czynników mogących powodować podrażnienia sromu najczęściej są detergenty ( płyny i chusteczki do higieny intymnej, proszki do prania, płyny do płukania bielizny), wkładki higieniczne noszone na stałe, obcisła bielizna ze sztucznych tkanin w szczególności czarna (ciemny barwnik jest silnie drażniący ze względu na zawartość niklu). Inne czynniki drażniące to mocz, wydzielina pochwowa, nasienie oraz perfumowany papier toaletowy, lateks (prezerwatywy i rękawiczki) oraz środki plemnikobójcze i leki. 

Diagnostyka alergii sromu w gabinecie ginekologicznym opiera się na makroskopowej / klinicznej  ocenie  sromu w połączeniu ze zgłaszanymi przez pacjentkę dolegliwościami. Uwzględnić należy wywiad w kierunku alergii i atopii. Nie wymaga uzupełnienia badaniem histopatologicznym.

Postępowanie w alergii sromu to przede wszystkim unikanie czynników drażniących (płynów do higieny intymnej,  mydeł, kąpieli w wannie – srom należy  myć samą wodą a osuszoną skórę  natłuszczać i nawilżać srom np. olejem kokosowym wg zasady „ na srom aplikujemy tylko to,  co można zjeść’. Należy używać białego, zwykłego  papieru toaletowego, wkładki i podpaski, wyłącznie bawełniane, stosować tylko w czasie miesiączki, nosić przewiewną, jasną bieliznę z naturalnych włókien. Należy spać bez bielizny, do prania i płukania bielizny używać wyłącznie środków przeznaczonych dla alergików a przede wszystkim nie stosować leków (maści, kremów, irygacji) do pochwy i na srom bez wizyty u lekarza ginekologa.