/ Choroby Sromu /

Upławy

Fizjologicznie u każdej kobiety występuje wydzielina z pochwy. Składa się ona ze śluzu szyjkowego i złuszczonych komórek nabłonka pochwy oraz tzw. mikrobiomu pochwy, które fizjologicznie pozostają ze sobą w równowadze. Wydzielina pochwowa bywa przeźroczysta lub nieco biaława, pozostaje szarawa lub żółta po wyschnięciu na bieliźnie, bez wyraźnego zapachu.

Jej konsystencja jest zmienna w zależności od dnia cyklu miesięcznego. W pierwszej połowie cyklu wydzielina ma postać rozrzedzonego, przezroczystego lub nieco białawego śluzu. Jej ilość i przejrzystość zwiększa się znacząco tuż przed owulacją. W drugiej połowie cyklu, śluz staje się gęsty, nieciągliwy, biały i nieprzejrzysty. Wydzielina pochwowa zmienia się również w trakcie życia kobiety. U małych dziewczynek jest bardzo skąpa i bez zapachu, w okresie pokwitania i dojrzałości płciowej (pojawia się tzw. fluor pubertalis). Ilość wydzieliny zwiększa się szczególnie w ciąży, po czy znowu zmniejsza się po menopauzie.

Fizjologicznie w pochwie bytuje około 200 rodzajów drobnoustrojów, w tym bakterii i grzybów. Kwaśny odczyn pochwy (pH<4,5 ) stanowi naturalny mechanizm ochronny przed ich nieprawidłowym namnażaniem. Upławy to nieprawidłowa, pod względem konsystencji i zapachu wydzielina, często
będąca objawem infekcji bakteryjnej lub drożdżakowej. Często bywa wynikiem noszenia zbyt dopasowanej bielizny co skutkuje podrażnieniem sromu.

W drożdżakowym zapaleniu pochwy upławy są białawe, o grudkowej konsystencji przy zachowanym kwaśnym odczynie (pH< 4,5). Towarzyszą im często (nie zawsze) takie dolegliwości jak: świąd, pieczenie i podrażnienie sromu. Obecność grzybów w wydzielinie pochwowej może być potwierdzana w gabinecie ginekologicznym, w analizie pod mikroskopem. Leczenie polega na stosowaniu dopochwowych lub doustnych preparatów przeciwdrożdżakowych oraz leków miejscowo łagodzących świąd i pieczenie sromu.

Jeśli występują dolegliwości na sromie, bez charakterystycznych dla drożdżycy upławów, ich przyczyna jest inna niż infekcja.

W infekcji bakteryjnej wydzielina ma zabarwienie żółte do zielonego, często o zmienionym, czasem rybim zapachu (wówczas środowisko jest zmienione, mniej kwaśne, pH>4,5). Zmiana równowagi bakteryjnej rzadko powoduje dolegliwości na sromie. Śluzowe, obfite, czasem pieniste upławy mogą być objawem infekcji chlamydią lub rzęsistkiem pochwowym. Uzupełnieniem diagnostyki może być ocena mikroskopowa w gabinecie ginekologicznym lub mikrobiologiczna, po pobraniu wymazu z pochwy. W leczeniu stosuje się preparaty przeciwbakteryjne.

Wydzieliny podbarwione na różowo, krwiste, brunatne, wymagają dodatkowej diagnostyki. Należy określić kiedy występują plamienia (przed czy po miesiączce, okołoowulacyjnie czy śródcyklicznie).

W aptekach dostępne są różne środki przeciwbakteryjne i przecidrożdżakowe (powinny być stosowane zgodnie ze wskazaniem) oraz probiotyki (te w żadnej sytuacji nie mają uzasadnienia), jednakże skuteczne leczenie wymaga prawidłowej diagnostyki w gabinecie lekarza ginekologa.


Marta Nowosad