/ Choroby Sromu /
Liszaj płaski
Liszaj płaski (lichen planus) to niezakaźna choroba skóry i błon śluzowych, prawdopodobnie o podłożu autoimmunologicznym, która objawia się pojawieniem się sinofioletowych lubczerwonych wykwitów z tendencją do zlewania i tworzenia rozległych zmian, dotyczy skóry i błon śluzowych.
- Niekiedy zmiany mają formę przerostową, szczególnie w okolicy sromu, odbytu i łechtaczki.
Mogą pojawiać się bolesne nadżerki, grudki i plamy. Niekiedy zmiany mają formę przerostową, szczególnie w okolicy sromu, odbytu i łechtaczki. Objawom towarzyszy świąd i pieczenie sromu. U wielu pacjentek zmiany zlokalizowane są również w pochwie co może objawiać się krwawieniem, plamieniem szczególnie po lub w trakcie stosunku pochwowego. Współżycie i badanie ginekologiczne bywa bolesne. Liszaj zewnętrznych narządów płciowych często współistnieje ze wzmożonym napięciem mięśni dna miednicy i wulwodynią.
Diagnostyka liszaja płaskiego w gabinecie ginekologicznym opiera się na makroskopowej / klinicznej ocenie sromu w połączeniu ze zgłaszanymi przez pacjentkę dolegliwościami. Niekiedy wymaga uzupełnienia o badania histopatologiczne.
Leczenie liszaja powinno być prowadzone wg obowiązujących zasad. Ważne jest eliminowanie czynników drażniących (płyn do higieny intymnej; wkładki noszone na stałe, czarna bielizna) oraz stosowanie naturalnych emolientów (np. olej kokosowy). Jeśli liszaj współistnieje ze wzmożonym napięciem mięśni dna miednicy farmakoterapia łączona jest z terapią miednicy.
Zasadnym jest aby pacjentka pozostawała w regularnej kontroli ginekologicznej, każdorazowo z oceną sromu wg. zaleceń lekarza.